X
تبلیغات
زولا

مقایسه Samsung I9000 Galaxy Sو Apple iPhone 4

مقایسه گوشی گالاکسی اس با آیفون4

ما به مقایسه بهترین صفحه نمایش های موجود در تلفن های همراه خواهیم پرداخت. اما این حتی آغاز چیزی هم نیست که قصد نوشتن در مورد آن را داریم. تنها به مقایسه قابلیت های دو گوشی نخواهیم پرداخت بلکه طرز تفکر سازندگان آن ها را هم با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.آندروید اُپن سورس در برابر اپل وسواسی ، دموکراسی در برابر حق امتیاز.

از نظر فنی ، Samsung I9000 Galaxy Sدر این نبرد تنها نیست. ارتشی در آنسوی آب ها به آن کمک می کنند تا بتواند iPhone 4 را راهی بازارهای دیگری بکند: Samsung Vibrant، Samsung Captivateو Samsung Epic 4G .

اگر قابلیت های تلفنی کاملا متفاوت این دو گوشی را در نظر نگیریم ، ما با دو تا از بهترین گوشی های حال حاضر روبرو هستیم و این نبرد ، دوئل یا نبرد «بکش و یا کشته شو» نیست.نخستین چیزی که در هنگام بررسی گوشی ها به آن توجه می کنیم، این است که گوشی برای چه کسانی ساخته شده است. فناوری به کار رفته در آن همیشه هیجان انگیز است اما نهایتا باید دید آیا این فناوری با نیازهای کاربران هدف متناسب است یا خیر.

در اینجا مشخصه ها، نقش بازیکنان یک تیم، یعنی همان تلفن همراه ، را بازی می کنند. همیشه می توان انتظار ستاره ها را هم در هر تیمی داشت. اما تیم برنده همیشه تیمی نیست که بازیکنان بهتری داشته باشد و گاهی اوقات شما حتی به نتیجه نگاه هم نمی کنید. و این زمانی است که شما می دانید چه چیزی از بازی می خواهید.

برتری های Samsung I9000 Galaxy Sنسبت به Apple iPhone 4

سیستم عامل Android 2.1 Éclairکه به زودی با عرضه سیستم عامل 2.2 Froyoارتقا می یابد

صفحه نمایش 4اینچی Super AMOLEDبا تناسب واید 15:9

پشتیبانی از سیم کارت های معمولی

پشتیبانی از فرمت های ویدیویی DivX/XviD

رادیو اف ام با RDS

قیمت بسیار ارزان تر

برتری های Apple iPhone 4 نسبت به Samsung I9000 Galaxy S

iOS 4 سیستم عامل

صفحه نمایش Retinaبا تراکم 960*640 پیکسل

پنل های با کیفیت و سطح ضد خش

فلاش LED

ردیابی دقیق حرکات بوسیله سنسور gyro

بهترین دنیای آندروید در برابر بهترین آیفون. اما چنین انتخابی همیشه به نگاه ما به دنیای تلفن های همراه بستگی دارد. حقیقت این است که گوشی هایی ضعیف تر و بهتر هم در دنیای آندرویدی ها وجود دارند. Motorola Droid Xو HTC Evo 4Gمشخصا قسمتی از این داستان نیستند اما شایسته جایگاهی در تاریخچه تلفن های همراه هستند.

به هر حال بدون سنگین وزن های آمریکایی هم هنوز آندرویدی ها قدرت شلیک بسیاری دارند. صفحه نمایش و سیستم عامل اصلی ترین اسلحه های Samsung I9000 Galaxy Sو همین طور iPhone 4 هستند. صفحه نمایش Super AMOLEDابتدا عرضه شد و دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد اما در حال حاضر این Retinaاست که رویای حکمرانی در این سرزمین را در سر می پروراند.

پلت فرم ها هم انعکاس متفاوتی از همین مطلب هستند: iOSابتدا عرضه شد و تعریف جدیدی در استفاده از صفحه نمایش لمسی ارائه داد اما اکنون این آندروید است که ادعا می کند با به روز رسانی Froyoاز آیفون و iOSآن هم پیشی خواهد گرفت.

برای درک پیچیدگی این مقایسه لازم است بدانیم حتی در جاییکه هر دو گوشی مشخصه های یکسانی دارند ، عملکرد یکسانی ارائه نمی کنند. دوربین های هر دو گوشی یکسان به نظر می رسند اما این دو رقیب از رویکردهای کاملا متفاوتی برای پردازش بر روی عکس ها بهره گرفته اند(هم در مورد عکاسی و هم ضبط ویدیویی).

گاهی اوقات به نظر می رسد که Galaxy Sبا نخستین نسخه آیفون به رقابت پرداخته است. هنوز هم چیزهایی هست که اپل هیچگاه زحمت تعبیه آن ها را در گوشی هایش به خود نداده است. Galaxy Sکار دشواری را در رقابت در زمینه های زیبایی و سهولت استفاده با آیفون دارد. گرچه این همان چیزی است که ما می خواهیم.رقابتی منصفانه و نزدیک ، با ما همراه باشید ؛

طراحی

قابلیت ها و امکانات گوشی ها همیشه مهم اند اما در درجه اول هیچکس به آن ها توجه نخواهد کرد. ما در اینجا با دو شاهکار تکنولوژی طرف هستیم ، محصولاتی که می خواهند خودشان را به شما نشان دهند.طراحی همیشه فاکتوری کلیدی در فروش گوشی ها بوده است. اما به هر حال ، طراحان در طراحی گوشی های ساده لمسی جای کار چندانی ندارند تا خلاقیت های شان را بروز دهند.علاوه بر این ، یک صفحه نمایش بزرگ ، روشن و با رزولوشن بالا برای جذاب جلوه دادن یک گوشی کافیست.

ما در اینجا با دو رویکرد کاملا متفاوت طرف هستیم. طراحی مفهوم گسترده ای را در بر می گیرد : نحوه کار با گوشی و ارگونومی و انتخاب های مهندسی که بر روی عملکرد واقعی گوشی تاثیر می گذارند هم جزئی از طراحی اند.

از جنبه زیبایی محض ، Apple iPhone 4 نسبت به رقیبش برتر به نظر می رسد.

اپل به دلیل طراحی ظاهری آخرین گوشی خود، به واقع سزاوار تحسین است. آنها مجددا یکی از بهترین طراحی های موجود را بهینه کرده اند. iPhone 4 از ابعاد خوبی برای کار آسان با گوشی برخوردار است. و طراحی آن تماما مفهومی است.طراحی این گوشی مطمئنا از جنبه کاربرپسندی جزو اولین هاست اما از تکنولوژی ها و قابلیت های نسل آینده نیز بهره می برد.

از سوی دیگر ، سامسونگ چندان به ساخت گوشی توجهی نداشته است. Galaxy Sجایی در میان گوشی های لمسی ارزان قیمتی که شرکت دست به تولید آن ها زده است ، ندارد. احتمالا سامسونگ تصور کرده است ، یک بدنه ساده و پلاستیکی سازگاری بیشتری با طبیعت آندروید دارد.

سادگی برای اپل هم نکته ای کلیدی بوده است اما جلوه زیبای آخرین و بهترین محصول آن ها جزئی از الزامات اشرافیگری است. برخی از راهکارهای نوآورانه اپل قابل تردید هستند اما قاب فلزی و سطح ضد خش iPhone 4 بسیار عالی هستند.

با انتخاب بدنه تمام پلاستیکی برای I9000 galaxy S، سامسونگ توانسته است وزن گوشی را به صورت باورنکردنی به 119 گرم برساند (iPhone 4وزنی معادل 137گرم دارد) که موفقیت بزرگی محسوب می شود (نباید فراموش کنیم که در مورد یک گوشی لمسی 4اینچی بحث می کنیم). از سوی دیگر ، بدنه پلاستیکی سبب می شود که Galaxy Sقیمت ارزان تری هم داشته باشد.

حالا این بستگی به نظر شما دارد که وزن کم را به دلیل آسان تر بودن جای دادن گوشی در جیب ، جزو محاسن آن بدانید یا اینکه به دلیل کاهش احساس استحکامی که در سایر گوشی های گران قیمت حس می کنید ، آن را یک عیب تلقی نمایید.

بدنه پلاستیکی Samsung I9000 Galaxy Sبعد از مدتی چندان جالب به نظر نمی رسد و زمان زیادی طول نمی کشد که تمام سطح آن را لکه های گوناگون اشغال کرده باشند. کناره پشتی گوشی کمتر تحت تاثیر این اثر نامطلوب قرار دارد. نقاط آبی رنگ کناره پشتی هم شاید تلاشی در جهت حفظ احساس شخصیت گوشی بوده است.به نظر می رسد که عمق ظریف هولوگرافیک هم با نام گوشی تناسب دارد.

یکی از بخش هایی که I9000 Galaxy S، Apple iPhone 4 را پشت سر می گذارد، نحوه جای دادن گوشی در دست است. محصول سامسونگ انحنای ظریفی در کناره پشتی دارد که سبب می شود بتوان آن را آسان تر در دست گرفت و راحت تر از آن استفاده کرد.معمولا صفحه نمایش 4اینچی گوشی ها کار با یک دست با آن ها را دشوار می سازد اما Galaxy Sدر این مورد هم چندان با مشکل مواجه نیست. شاید این به دلیل لبه های باریکی باشد که در آیفون های پیشین هم شاهد آن بوده ایم.

آخرین محصول Appleزیبایی خیره کننده ای دارد اما این زیبایی به طریقی به قیمت از دست رفتن کار آسان و جای گیری مطمئن در دست کاربر تمام شده است. iPhone 4 سطحی بسیار صاف و لغزنده دارد . شیشه های به کار گرفته شده در جلو و پشت گوشی شما را وادار خواهند کرد که در حین در دست گرفتن گوشی بیش از پیش مواظب باشید.

با این مقدمه به قسمت بعدی طراحی یعنی دوام ساخت گوشی می رسیم. نخست اینکه iPhone 4 در استفاده های روزمره از یک مزیت آشکار نسبت به رقیبش برخوردار است. سطح ضد خش پنل های شیشه ای در استفاده طولانی مدت هم تغییری نکرده و همانند روز نخست باقی می مانند.

گرچه شیشه به همان اندازه که زیباست در برابر افتادن از ارتفاع هم حساس است. تست های اولیه حکایت از آن دارد که iPhone 4 می تواند با افتادن بر روی کناره جلویی در این مورد دوام بیاورد اما افتادن به کناره ها سبب ایجاد یک شکاف بزرگ در جلو و یا پشت گوشی می گردد. و با در نظر گرفتن اینکه جایگزینی پنل های شیشه ای کار بسیار دشواری است ، تصور نمی کنیم دوست داشته باشید با چنین مشکلی روبرو شوید.

یک جلد ، کیسه یا کیف خوب می تواند شما را از افتادن به این دردسر نجات دهد اما ظاهر ارزان قیمت آن ها از جذابیت گوشی به طرز قابل توجهی می کاهد.

از سوی دیگر بدنه پلاستیکی Samsung I9000 Galaxy Sدر برابر خراش هر چند آنچنان مقاوم نیست اما در برابر افتادن آسیب پذیری بسیار کمتری دارد. نباید از این نکته هم غافل شد که جایگزینی پنل پشتی آسان تر و کم هزینه تر بوده و به دانش و مهارت کمتری هم نیاز دارد. در این قسمت می توانیم به هر دو گوشی امتیازی برابر بدهیم.

در قسمت پایانی این بخش می خواهیم نگاهی به ابعاد دو گوشی بیاندازیم. صفحه نمایش 4اینچی Samsung I9000 Galaxy Sبسیار چشم نواز است اما ممکن است برای برخی کاربران ، کار با آن آسان نباشد. گمان می کنیم قطر 3.7اینچی، آخرین حد مناسب برای صفحه نمایش گوشی های لمسی است. به نظر می رسد که iPhone سعی دارد اغلب افراد را قادر به استفاده آسان از گوشی نماید. صفحه نمایش بزرگ I9000 Galaxy Sگرچه برای برخی بسیار رویایی و عالیست اما افرادی که دست های کوچکتری دارند نمی توانند خیلی آسان از آن استفاده نمایند.

Apple iPhone 4 : 9/10، Samsung I9000 Galaxy S :7/10

قابلیت های تلفنی

اگر این واقعیت را که برقراری تماس های تلفنی هنوز هم اصلی ترین وظیفه گوشی های موبایل است کنار بگذاریم ، جدا تصور نمی کردیم که چنین بخشی را در یک مقایسه بگنجانیم. اما این موضوع با نحوه طراحی ارتباط تنگاتنگی دارد و همانطور که حتما می دانید بسیاری از کاربران Apple iPhone 4 در این مسئله با مشکل مواجه شده اند.

اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید احتمالا همه چیز را در مورد Antennagateمی دانید. موضوعی که در اینجا مطرح است ، ضعف گوشی تلفن همراهی که از آن به عنوان اوج تحول این محصولات یاد می شود ، نیست بلکه موضوع اصلی نحوه کنار آمدن Appleبا این مشکل است.

اپل تصور می کرد که با نحوه جدید طراحی آنتن ها ، سبب دریافت بهتر سیگنال ها نسبت به آیفون های قبلی شده و علاوه بر این تا حد امکان گوشی را فشرده نگاه خواهد داشت. اما این رویکرد به روشی که آن ها امیدوار بودند ، کار نکرد. شاید این مشکل از نظر آن ها پنهان مانده بود و شاید هم ، آنها می دانستند که تماس با پوست سبب اختلال در آنتن دهی گوشی شده و موجب از دست رفتن سیگنال ها می شود اما زمانی که باید ، نسبت به آن ، واکنش نشان ندادند.

به هر حال نحوه واکنش اپل که ترکیبی از تکبر و تکذیب را در خود داشت ، اصلا جالب نبود.آزمون های ما نشان دادند که Apple iPhone 4 در ناحیه هایی که سیگنال ها چندان در آن پر قدرت نبودند ، با مشکلات زیادی مواجه است. و کیف های رایگانی که اپل ارائه کرد توانست همه مشکلات را حل نماید.

البته تمامی دارندگان iPhone 4 از اینکه قطعه ای پلاستیکی گوشی جذاب و درخشان آن ها را احاطه نماید ، خشنود نیستند. نباید از این نکته هم غافل شد که بسته به جلدی که بر می گزینید ممکن است رسیدن آن به دست شما ، تا سه ماه طول بکشد. این روش خوبی برای برخورد با مشتریانی که پول زیادی برای خرید محصول شما پرداخته اند، نیست.

و برای درک وخامت اوضاع باید بگویم که آنتن تنها مشکل Apple iPhone 4 نیست. مشکلاتی ناشی از کارکرد سنسور مجاورت از روز نخست گزارش می شد . این مشکل ربطی به شبکه های خارجی موبایل ندارد . ما به بررسی دقیق این مشکل پرداختیم و همانطور که مشاهده می کنید ، این مشکل بسیار جدی است.

سنسور مجاورت iPhone 4 اصلا عملکرد جالبی ندارد و صفحه نمایش حتی در مواقعی که گوشی را درست در برابر صورت تان نگاه داشته اید ، روشن می شود. فشردن تصادفی صفحه نمایش منجر به قطع تماس یا قطع صدا در حین تماس ها می شود که می تواند بسیار آزار دهنده باشد. خوشبختانه این بار اپل این مشکل را پذیرفته و قول داده است آنرا در نسخه بعدی سیستم عامل iOSحل کند(در واقع iOS 4.1اکنون آماده است و گزارش ها حاکی از آن است که این نسخه مشکلات نسخه فعلی را رفع می کند).

در مورد تماس های تصویری هم ، Apple FaceTime تنها از طریق شبکه های Wi-Fiکار می کند (مگر اینکه گوشی شما هک شده باشد) و هر دو طرف مکالمه هم باید از Apple iPhone 4 استفاده نمایند. بنابراین نمی توان آن را اصلا از گزینه های موجود برای تماس تصویری تلقی کرد.

Galaxy Sهم از قابلیت برقراری تماس های تصویری برخوردار است. و همانطور که می دانید اجباری نیست که طرف دیگر مکالمه هم Galaxy Sداشته باشد. تنها داشتن یک گوشی با امکان پشتیبانی از 3Gبدین منظور کافی خواهد بود(البته اغلب آن ها). Galaxy Sاز ویدجت های مخاطبین ، قابلیت Quick Contactsو یک امکان جالب که به شما اجازه می دهد با کشیدن انگشت تان بر روی صفحه در دفترچه تلفن به برقراری تماس با مخاطب مورد نظر یا ارسال پیام به وی اقدام نمایید، برخوردار است.

Apple iPhone 4 : 4/10، Samsung I9000 Galaxy S : 9/10

صفحه نمایش

رقابت در این قسمت به اوج خود می رسد. بهترین صفحه نمایش های موجود که مایه مباهات و افتخار Appleو Samsung هستند.

در Galaxy S، صفحه نمایش 4اینچی از نوع Super AMOLEDاست که از رزولوشن WVGAیا 480*800 پیکسل پشتیبانی می کند. در سمت دیگر صفحه نمایش Retinaکه قطری 3.5اینچی دارد و از نوع S-IPS LCDاست، قرار دارد. این صفحه نمایش از رزولوشن 640*960 پیکسل پشتیبانی می کند. هر دوی این صفحه نمایش ها توان نمایش 16میلیون رنگ را دارند و بنابراین گسسته نشان داده شدن رنگ ها در اینجا امکانپذیر نیست.

در مورد حساسیت صفحه نمایش های لمسی این دو گوشی هم تنها کلمه خارق العاده است که می تواند توصیف کننده آن ها باشد. در اینجا شاهد به کارگیری بهترین نمونه های صفحه نمایش های خازنی هستیم که ابعاد بزرگی دارند و با رابط بهینه سازی شده ، حتما از کار با آن ها لذت خواهید برد.

فناوری Super AMOLEDنسبت به LCD- بخصوص در گوشی های تلفن همراه که تفاوت طول عمر آن دو نامحسوس است - برتر است . iPhone 4 به صورت اسمی از رزولوشن بالاتری برخوردار است و تصاویری شفاف تر ارائه می دهد.

علاوه بر این LCDبه کار رفته در Apple iPhone 4 زاویه دیدی خارج از حد تصور دارد و عملکردی دارد که ما هیچگاه نمی توانستیم به واقعیت پیوستن آن را تصور کنیم. تصویر از زاویه های تنگ تر بهتر هم به نظر می رسد. گرچه با در نظر گرفتن اینکه کسی از این زاویه به صفحه گوشی خود نگاه نمی کند ، این واقعیت بیش از کاربران برای علاقمندان فناوری جالب توجه خواهد بود.

و بالاخره رزولوشن ، iPhone 4 با رزولوشن بسیار بالا که با گوشی های تلفن همراه قابل مقایسه نیست ، تصویری فوق العاده شفاف ارائه می کند. مهم نیست که از کجا به صفحه نمایش خیره شوید ، چراکه یافتن پیکسل های منفرد بر روی این صفحه نمایش واقعا غیر ممکن است. این پیشرفت نسبت به آیفون های قبلی که تراکم پیکسل بسیار کمی داشتند ، بسیار رضایت بخش است اما نمی توانیم I9000 Galaxy Sرا بازنده این بخش بدانیم.

در جهت مقابل ، I9000 Galaxy Sبا رزولوشن WVGAهم تصاویری بسیار شفاف ارائه می کند. علاوه بر این ، با در نظر گرفتن فاصله ای که گوشی نسبت به چشمان شما دارد (حدودا اندازه یک دست) به ندرت می توانید متوجه تفاوت تراکم پیکسل ها در این دو گوشی شوید.

گرچه در این فاصله ، می توانید به آسانی برتری کنتراست صفحه نمایش Super AMOLED I9000 Galaxy S را نسبت به Apple iPhone 4 مشاهده کنید. این صفحه نمایش ها ، بر خلاف LCDها ، رنگ های تیره را با عمق فوق العاده و سایر رنگ ها را با اشباع بیشتری نمایش می دهند که در کل ، همان گونه ای است که کاربران مایل به دیدن آن ها هستند. در هنگام تماشای فیلم بر روی صفحه نمایش موبایل هم قطعا متوجه این موضوع خواهید شد.در این مورد می توانیم Samsung I9000 Galaxy Sرا برنده اعلام کنیم.

در مورد پخش ویدیویی ، I9000 Galaxy Sبرتری دیگری هم نسبت به iPhone 4 دارد . صفحه نمایش این گوشی با تناسب 15:9برای تماشای فیلم هایی که با تناسب 16:9یا حتی وایدتر تولید شده اند ، مناسب تر است. در اینجا هم بخش کوچکی (نوارهای مشکی رنگ) از صفحه برش داده می شود اما iPhone عملکرد بسیار بدتری در این مورد دارد.

با توجه به تمامی موارد بالا ، ما بر این عقیده ایم که Samsung I9000 Galaxy Sدر قسمت های اصلی عملکرد صفحه نمایش نسبت به iPhone 4برتر است. علاوه بر این باید یک امتیاز دیگر هم برای بزرگتر بودن صفحه نمایش برای I9000 Galaxy Sدر نظر بگیریم که باعث می شود برنده ما در این قسمت هم این گوشی باشد.

Apple iPhone 4 : 9/10، Samsung I9000 Galaxy S: 10/10 .

دوربین عکاسی

دوربین های پنج مگاپیکسلی هر دو گوشی ، فاکتور اصلی فروش آن ها نیستند. می توانید با پرداخت هزینه ای نصف بهای این گوشی ها ، گوشی تلفن همراهی با قابلیت عکاسی بهتر خریداری نمایید. اما داشتن مقایسه ای دقیق تر از کیفیت دو دوربین ، با اینکه مشخصات یکسانی دارند ، اصلا بد نیست و به همین دلیل هم ما آن ها را با هم مقایسه می کنیم.

iPhone 4 با فلاش LEDخود شروع بهتری در این بخش دارد. می دانیم که این نوع فلاش تنها در فواصل کم قابل به کارگیری است اما به هر حال Samsung I9000 Galaxy Sاز داشتن این نوع فلاش هم محروم است.

و همانطور که در مقدمه اشاره شد ، علیرغم مشخصات مشابه هر دو دوربین ، آن ها خروجی های کاملا متفاوتی دارند. iPhone 4 پردازش چندانی بر روی عکس ها انجام نمی دهد و سعی می کند نویزهای رنگی را برطرف کند اما نمی تواند از پس نویزهای مربوط به روشنایی و نور برآید. از طرف دیگر I9000 Galaxy Sسعی می کند تمامی انواع نویزها را برطرف کند که با توجه به کیفیت سنسور های دوربین های تلفن های همراه ، این کار سبب از دست رفتن جزئیات می شود.

بنابراین iPhone 4 عکس هایی با جزئیات و اندکی نویز بیشتر تولید می کند که این از نظر شما می تواند خوب یا بد در نظر گرفته شود. ما به نویزهای ناشی از نور و روشنایی که نسبت به نویزهای رنگی جلب توجه کمتری می کنند ، اهمیتی نشان نمی دهیم و به این دلیل در این بخش آیفون را نسبت به رقیبش ترجیح می دهیم.

گرچه به این موضوع که iPhone 4 به افزایش بیش از اندازه روشنایی و اشباع رنگی در عکس ها تمایل دارد ، توجه داریم. در شرایطی که کنتراست بیشتر است ، این موضوع منجر به ایجاد نواحی بیش از حد روشن در عکس ها می گردد.و حتی در شرایط بدتر ،آثار جانبی نامطلوب هم از خود به جا می گذارد.عکس های iPhone 4 به دلیل برش زده شدن کانال رنگی قرمز که بیش از حد اشباع شده است ، فاقد جزئیات است. اپل مشخصا دوربین را طوری تنظیم کرده است که عکس ها در صفحه نمایش که از کنتراست نسبتا کمی برخوردار است ، خوب به نظر برسند. تصور نمی کنیم برای کسی اتفاق افتاده باشد که عکس هایی را که بر روی صفحه نمایش iPhone 4 خوب می بیند، در سایر صفحه نمایش ها خوب نبیند.

از سوی دیگر ، اگر شما عکس های تان را بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند تان مشاهده می کنید ، این مشکل نه تنها شما را به دردسر نخواهند انداخت بلکه باعث خواهد شد که عکس ها تاثیرگذاری بیشتری هم داشته باشند. گرچه اگر هنوز هم به دنبال گوشی تلفن همراهی با قابلیت های خوب عکاسی هستید ، پنج مگاپیکسل برای شما کافی نخواهد بود.به دلیل پردازش رنگی بهتر در این قسمت ما امتیاز را به I9000 Galaxy Sمی دهیم. گاهی اوقات اشباع بیش از حد رنگی iPhone 4 به عکس هایی خیره کننده منتج می شود.

در آخر ، مشکل دیگری هم در مورد دوربین Apple iPhone 4 وجود دارد. در بسیاری از موارد این دوربین تراز رنگی اشتباهی را بر می گزیند. حتی در دنیای تلفن های همراه که تراز رنگی اشتباه متداول است ، عکس های iPhone 4 با ته رنگ زردی پوشانده می شوند که ان ها را بسیار بد نشان می دهد.

خوشبختانه شرایطی که موجب ایجاد این پدیده می شوند ، بسیار نادرند. این شرایط شامل یک روز آفتابی و فضاهای بسته شامل نور لامپ هستند. مورد دوم بسیار بدتر است و عکس ها از بسیار بد تا غیرقابل استفاده در آن قابل رده بندی هستند.

بنابراین در مورد کیفیت عکس ها ، تقریبا همه چیز برابر است. iPhone 4 عکس هایی با جزئیات و اشباع رنگی بیشتر در اختیار شما می گذارد که در شرایط نوری مساعد، بهتر به نظر می رسند. گرچه تنظیم های دوربین ها برای رفع این مشکلات بهینه سازی شده اند و iPhone 4 در این جا قابلیت اطمینان بیشتری در اختیار کاربر می گذارد. بنابراین در حالیکه عکس های Galaxy Sتا حدی نزول پیدا می کنند اما عکس های iPhone 4 در این شرایط کاملا غیر قابل استفاده می شوند.

Samsung I9000 Galaxy Sمزیتی دارد که سبب پیروزی آن در این قسمت می شود. رابط دوربین تقریبا در آیفون دیده نمی شود اما در Samsung I9000 Galaxy Sرابطی کامل که به خوبی بهینه سازی شده است ، برای دوربین تعبیه شده است.

صحنه ها و جلوه های متنوعی در اختیار مبتدیان قرار دارد و تنظیمات پیشرفته تری چون فاصله یابی ، کنتراست ، اشباع رنگی و شفافیت هم برای کاربران مجرب در نظر گرفته شده اند. بنابراین اگر بتوانید نحوه استفاده از آن ها را فرا بگیرید ، احتمالا بتوانید به نتایجی همچون نتایج بدست آمده توسط iPhone 4 دست یابید.البته نباید غافل شد که Samsung I9000 Galaxy Sاز قابلیت های پیشرفته تری چون سلف تایمر و تشخیص چهره و چشمک هم برخوردار است.

Apple iPhone 4 : 6/10، Samsung I9000 Galaxy S :7/10

ضبط ویدیویی

در حالیکه یک دوربین پنج مگاپیکسلی نمی تواند هیچ کاربری را شگفت زده کند اما ضبط ویدیویی 720pقطعا از پس این کار بر خواهد آمد.هیچ گوشی تلفن همراهی را نمی توانید بیابید که ضبط ویدیویی بهتر از رزولوشن 720pبا نرخ 30فریم بر ثانیه داشته باشد. قدرت پردازشی دو گوشی در اینجا سبب تولید ویدیوهایی با کیفیت می شود.

فلاش LEDدر Apple iPhone 4 به دلیل امکان استفاده بعنوان منبع نوری در هنگام فیلمبرداری در اینجا اهمیت بیشتری می یابد. باز هم باید تکرار کنیم که برد این نوع فلاش محدود است اما به دلیل اینکه ویدیوها به نوری کمتر از عکس ها نیاز دارند ، داشتن فلاشی از این نوع هم مطلوب است.

و باز هم Galaxy Sبا قابلیت های بیشتر و رابط مرتب ، خود را به رخ می کشد . البته هیچ گوشی تلفن همراهی در سهولت استفاده با Apple iPhone برابری نمی کند اما این گوشی هیچ گزینه ای در این بخش ندارد.

تنها قابلیت اضافه ای که در iPhone 4 به چشم می خورد ، فوکوس لمسی است که خوشبختانه در ضبط ویدیویی هم کار می کند. در پاسخ ، Samsung I9000 Galaxy Sاز فوکوس خودکار مداوم برخوردار است که خیلی کند کار می کند و در فواصل نزدیک هم چندان قابل اطمینان نیست.

در مورد کیفیت تصاویر هم iPhone 4 ویدیوهایی با رزولوشن 720pتولید می کند که از هر گوشی دیگری دارای جزئیات بیشتری است. همانطور که مشاهده می کنید ویدیوهای iPhone 4 از ویدیوهای I9000 Galaxy Sجزئیات بیشتری دارند و شفاف تر هستند.

اینکه سیستم عکاسی چقدر خوب طراحی شده است مهم نیست ، Apple iPhone 4 بازهم عملکردی مایوس کننده در انتخاب نوع فاصله یابی و تراز سفیدی دارد. iPhone 4 از فاصله یابی میان قابی که گاهی اوقات ماتریسی هم نامیده می شود استفاده می کند که به این معناست که هنگامی چیزی تیره از لبه ها به میانه قاب شما وارد می شود ، نوردهی افزایش می یابد.

اما در مورد ویدیوهای موبایل معمولا انتظار می رود که میانه تصویر نوردهی کاملی داشته باشد و به همین دلیل Samsung Galaxy Sبه دلیل استفاده از فاصله یابی مرکزی روشی عاقلانه تر را در پیش گرفته است. این سیستم ، نوعی فاصله یابی است که اهمیت بیشتری به سوژه های شما در مرکز قاب می دهد.

بازهم اشباع بیش از حد رنگی در iPhone 4 قابل توجه است که در ترکیب با تراز نوری بسیار اشتباه ، اغلب سبب ایجاد ویدیوهایی غیرطبیعی می شود که به دلیل برش زده شدن کانال (های) رنگی فاقد جزئیات هستند. از این نکته که ثبت نادرست تون های رنگی پوست اغلب آزار دهنده بوده و موجب زحمت کاربران می شود ، نباید غافل شد.

Galaxy Sبه طور معمول ویدیوهایی طبیعی تر (گرچه کمی رنگ و رو رفته تر) تولید می کند و برای ایجاد نتیجه ای متفاوت باید کمی تنظیمات را دستکاری کنید. گرچه در مورد سطح پایین جزئیات ،کار چندانی نمی توانید انجام دهید.

رویکرد های این دو سازنده برای جبران نوردهی هم با یکدیگر متفاوت بوده است. iPhone 4 تنظیمات سرعتی و مرحله به مرحله به سرعت شاتر اعمال می کند و تنظیمات را در حین تغییر شرایط نوری با سرعت بیشتری تغییر می دهد اما تنظیمات واضح اثرات بدی بر روی ویدیو دارد.

از طرف دیگر Galaxy Sاین کار را به شکل روان تری و همانند یک دوربین دیجیتال انجام می دهد که کمتر قابل اعتراض است.

بنابراین این دو رقیب در بسیاری از موارد مشابه هم هستند و در کل اوضاع بر وفق مراد iPhone 4 است. گرچه باز هم گامی اشتباه از Appleاوضاع را خراب می کند.

مشکل اینجاست که iPhone 4 قسمت عمده ای از سنسورش را در ضبط ویدیویی برش می زند وعمق میدانی حدودا 48میلی متری در لنز 35میلی متری مهیا می کند. این میزان کمتر از 75%از عمق میدانی است که در هنگام عکاسی در اختیار شماست. این مشکل برای ضبط ویدیو ها بسیار آزار دهنده است و مانند این است که همواره بر روی تصویر زوم کرده باشید . جای دادن سوژه ها هم در درون قاب مشکل تر از پیش است.

معمولا از عمق میدانی 28میلی متری برای ضبط ویدیوها استفاده می کنیم اما به دلیل اینکه هیچ کدام از این دو گوشی آن را عرضه نمی کنند، مجبوریم به عمق میدان 35میلی متری بسنده کنیم. با ترکیب این مشکل Apple iPhone 4با چندین مشکل پردازشی دیگر ، باز هم برنده این بخش Samsung I9000 Galaxy Sاست.

امیدواریم که اپل در نسخه بعدی میان افزارش ، این مشکلات را رفع نموده و استفاده بهتری از پتانسیل بالای سنسور دوربین و سیستم نوری اش بکند. در واقع اگر آن ها چنین کاری صورت داده و تصمیم به استفاده از تمام سنسور به جای مرکز سنسور برای ضبط ویدیویی بگیرند (که عمق میدان را به 38میلی متر خواهد رساند) ، می توانیم آن را در ضبط ویدیویی بالاتر از Samsung I9000 Galaxy Sقرار دهیم. اما در حال حاضر ، مکانیزم پردازشی آیفون بسیار ضعیف است و شانس برنده شدن را از آن می گیرد.

Apple iPhone 4 : 8/10، Samsung I9000 Galaxy S :9/10

پخش کننده موسیقی

صفحه نمایش های بسیار با کیفیت ، فضای ذخیره سازی زیاد و قدرت پردازشی بالا ، iPhone 4 و I9000 Galaxy S را به پخش کننده های همراه فوق العاده ای تبدیل می کند. اما آن ها هم از سطح کامل فاصله دارند و برای همین باید ببینیم کدامیک بر دیگری پیشی می گیرد.

در مورد زیبایی بصری، هیچکدام از این گوشی های هوشمند را نمی توان برتر تلقی کرد، چرا که هر دو از بهترین رابط های لمسی موجود در پخش کننده موسیقی خود استفاده می کنند.

Samsung I9000 Galaxy Sبه دلیل داشتن رادیو اف ام استریو امتیازی اضافی دریافت می کند . در حالیکه iPhone 4 برای کیفیت صدای فوق العاده اش شایسته کسب امتیاز است. البته این امکان با گوش دادن به ایستگاه رادیویی مورد علاقه تان اصلا قابل مقایسه نیست.

از طرف دیگر با وجود پیشینه iPod، iPhone 4 به کاندیدای قدرتمندی بدل می شود. iPhone 4 واضح ترین کیفیت صدایی را عرضه می کند که تا به حال شاهد آن بوده ایم و در زمینه بلندی صدا هم یکی از بهترین هاست (البته در هنگام استفاده از هدست ها).

کیفیت صدای Galaxy Sهم عالیست اما به خوبی iPhone 4 نیست.

برای این مقایسه ، تصمیم گرفتیم آزمونی بیش از آزمون معمولی کیفیت صدای مان انجام داده و از هر گوشی دو بار رکورد گیری کنیم. دو ردیف نخست جدول زیر ، اعدادی را در بر دارد که به صورت معمول آن ها را منتشر می کنیم – این ها نحوه عملکرد گوشی را در هنگام اتصال به یک تقویت کننده (مثل سیستم صوتی خانه یا اتومبیل) نشان می دهند. به دلیل نبود مقاومت اضافی ، می توانیم نتیجه این آزمون را بهترین حد کیفیت صدای گوشی در نظر بگیریم.

دو ردیف دیگر کارکرد واقعی iPhone 4 و I9000 Galaxy Sرا در هنگام اتصال هدست ها نشان می دهند. ما از یک جفت هدست AKGبا امپدانس 32اُهم در این آزمون استفاده نمودیم. همانطور که مشاهده می کنید ، نتیجه برای هر دو گوشی کمی بدتر می شود اما هنوز هم برای بسیاری از اهداف کاربردی قابل قبول باقی می ماند.

TestFrequency responseNoise levelDynamic rangeTHDIMD + NoiseStereo crosstalk
Apple iPhone 4+0.01, -0.07-90.590.60.00410.011-92.0
Samsung I9000 Galaxy S+0.03 -0.04-90.790.60.0140.019-90.6
Apple iPhone 4 (headphones attached)+0.01, -0.07-90.490.40.00360.092-68.4
Samsung I9000 Galaxy S (headphones attached)+0.40 -0.12-90.790.60.0180.329-43.3

سیگنال های ناخواسته جایی است که مشکل جدی می شود (مخصوص در Galaxy S) ، بنابراین روی هم پوشانی کانال ها واضح تر می شود اما به جز آن همه چیز عالیست. مشاهده برتری iPhone 4 در حین اتصال هدست ها که تنها مسئله مهم برای اغلب کاربران است، بسیار آسان است. سازندگان iPodدر اینجا می دانستند که قصد انجام چه کاری را دارند.

در مورد انتقال فایل های مالتی مدیا به گوشی موبایل ، Samsung I9000 Galaxy Sبرتری روشنی نسبت به محصول اپل دارد. می توانید با اتصال کابل (بلوتوث یا WLAN) به گوشی تان و هر کامپیوتری اقدام به انتقال فایل ها نمایید. فکر نمی کنیم هیچ راهکاری از روش کشیدن و رها کردن یا همان drag & Dropساده تر باشد.

البته iPhone 4 در دو نوع 16و 32گیگابایتی عرضه می شود که فضایی بیش از حافظه 8/16گیگابایتی I9000 Galaxy Sدر اختیار شما می گذارد اما محصول سامسونگ از اسلات کارت حافظه MicroSDبهره می برد که به شما اجازه می دهد میزان فضای ذخیره سازی موجود را تا 48گیگابایت افزایش دهید.

بزرگترین مشکل مالتی مدیای iPhone 4 متکی بودن آن بر iTunesبرای تهیه محتوای مالتی مدیاست که مخصوصا تحت ویندوز که این نرم افزار عملکرد بدی دارد ،بسیار پیچیده است. باید بتوانید فایل های تان را از هر کامپیوتری که بخواهید به گوشی تان انتقال دهید. البته ترفندهایی برای این منظور همانند نرم افزار Filerوجود دارد که اخیرا آن را پوشش داده است اما هیچکدام از این ترفندها به اندازه روش واقعی خوب نیستند.

Apple iPhone 4 : 8/10، Samsung I9000 Galaxy S : 9/10

پخش کننده ویدیویی

Samsung I9000 Galaxy Sاز صفحه نمایش بزرگتر و با کنتراست بالاتر برخوردار است که آن را برای تماشای ویدیوها به انتخابی عالی بدل می کند. این صفحه نمایش از تناسب بهتری برخوردار است که سبب جایگیری بهتر فیلم های واید شده و بخش کمتری از آن ها از دست می رود. پشتیبانی از فرمت های ویدیویی DivX/XviD ، شما را از نبرد طولانی و خسته کننده برای تبدیل ویدیوها رهایی خواهد داد.

البته عمر باتری هم در این جا از اهمیت بالایی برخوردار است. تنها تا زمانی که شارژ باتری شما کاملا از دست نرفته است ، می توانید به تماشای ویدیوها بپردازید. در تست اختصاصی باتری ما ، Galaxy Sتوانست تا هفت ساعت و بیست و پنج دقیقه پیش از کاهش شارژ باتری به کمتر از 10درصدبه پخش فایل ویدیویی DivXادامه دهد.

با این حال ، iPhone 4 قهرمان واقعی مسابقه عمر باتری است. ما ویدیویی با فرمت های سازگار اما نرخ فریم ثابت به iPhone 4 انتقال دادیم و آن را با پخش کننده ویدیویی iPodتماشا کردیم. این گوشی توانست نه ساعت و چهل دقیقه دوام آورد که نتیجه ای اعجاب آور محسوب می شود.

در مورد عملکرد معمول باتری ها هم ، باتری دو گوشی کاملا مشابه یکدیگرند.

گرچه ما هنوز هم galaxy Sرا بعنوان پخش کننده همراه برتر به دلیل صفحه نمایش بزرگتر و وایدترش انتخاب می کنیم. علاوه بر این نباید حافظه ذخیره سازی در دسترس و عملکرد مایوس کننده iTunesرا از یاد ببریم که سبب می شود استفاده از آیفون بسیار دشوار شود.

Apple iPhone 4 : 8/10، Samsung I9000 Galaxy S : 10/10

مرور وب

هسته مرورگر های به کار گرفته شده در Samsung I9000 Galaxy Sو iPhone 4 یکسان است. هر دوی آن ها از پروژه WebKitمشتق شده اند. هر دو موتور یکسانی دارند و رندر صفحات در آن ها هم یکسان است.

تفاوت اصلی در چیزی است که اپل و سامسونگ به همراه مکانیزم رندر صفحات در مرورگر تعبیه کرده اند. واضح ترین این قابلیت ها ، پشتیبانی از فایل های فلش است. Galaxy Sپشتیبانی کاملی از فلش ندارد اما با عرضه به روز رسانی Froyoدر ماه سپتامبر ، Flash Lite 3و پشتیبانی کامل از فلش برای آن در راه هستند. تا به حال باید نگاهی اجمالی به تجربه تماشای فایل های فلش با آخرین نسخه سیستم عامل هم انداخته باشید.

اما از سوی دیگر iPhone 4 به ندرت از فایل های فلش پشتیبانی می کند.

پای قابلیت های دیگری هم در میان است. چینش مجدد متون یا text Reflow(که عرض ستون های متن را با عرض صفحه برای آسان تر خوانده شدن آن ها یکسان می کند) یکی دیگر از برتری های Samsung I9000 Galaxy Sنسبت به iPhone 4 است . قابلیت های دیگری چون جستجو در صفحه و ذخیر صفحات وب هم به همراه مدیریت دانلود ها از دیگر امتیازات Samsung I9000 Galaxy Sدر این بخش محسوب می شوند.

صبر کنید ، هنوز نمی شود پیروزی را به نام نماینده سامسونگ ثبت کرد. Apple iPhone 4 هم چند قابلیت ممتاز دارد که ممکن است بیش از قابلیت جستجو در صفحه برای شما اهمیت داشته باشند.

برای آغاز ، باید به سرعت فوق العاده آن اشاره کرد. بعد از انجام آزمون این موضوع به روشنی مشخص خواهد شد. همین طور ، مرورگر آیفون پیشگام استفاده از برخی روش های نوآورانه کار با مرورگرهای لمسی بوده و استفاده از آن بسیار آسان است. و در پایان ، آخرین نسخه مرورگر Safariکه در iPhone 4 ارائه شده است ، قطعا از نسخه های پیشین این نرم افزار بهتر است. پیشنهاددهی بهتر آدرس ها (Address Suggestion) هم از نکات قابل توجه است و نباید از امکان کار مرورگر در پس زمینه هم غافل شویم که سبب می شود در حین انتظار برای بار شدن صفحات سنگین بتوانید کارهای دیگری هم انجام دهید.

تفاوت هایی هم بین دو گوشی وجود دارد که به نرم افزار مرتبط نیست. صفحه نمایش iPhone 4 از نظر رزولوشن نسبت به رقیب کره ای اش برتر است.

انتخاب بین این دو برای کاربران بسیار سخت است. صفحه نمایش شفاف تر و با رزولوشن بالاتر iPhone 4 متن را در هر سطحی از بزرگنمایی قابل خواندن نگاه می دارد در حالیکه صفحه نمایش Super AMOLEDدر Galaxy Sعرض بیشتری دارد و آزادی عمل بیشتری برای بزرگنمایی در اختیار کاربر قرار می دهد.

نکته دیگری هم وجود دارد که بیش از نرم افزار به سیاست سازندگان بر می گردد. در آندروید شما امکان نصب مرورگر های دیگری هم دارید و مجبور به استفاده از یک یا دو مرورگر خاص نیستید. Appleمعمولا دست کاربران را در این مورد باز نمی گذارد اما سرانجام پس از مدت ها با عرضه Opera miniموافقت کرد. گرچه نمی توانید از آن بعنوان مرورگر پیش فرض و برای باز کردن لینک ها از نرم افزارهای مختلف استفاده نمایید. باز هم آیفون های هک شده می توانند هر کاری را که می خواهید و از جمله این کار را هم ، انجام دهند.

در Samsung I9000 Galaxy Sآزادید تا مرورگر دیگری را برگزینید و با کلیک بر روی یک لینک ، پیغامی برای انتخاب مرورگر دلخواه تان به شما نمایش داده خواهد شد. مرورگر فوق العاده opera Miniدر آندروید هم در دسترس است.

قابلیت ها و امکاناتی که تاکنون مورد بحث قرار گرفتند ، برتری زیادی نسبت به یکدیگر ندارند و همه چیز به نظر فردی شما بستگی دارد. اما انجام آزمون می تواند راه آسان تری برای انتخاب در اختیار شما قرار دهد. ما سه آزمون برای عملکرد جاوا اسکریپت ، تعیین زمان بار شدن و آزمون Acid3که برای تعیین میزان سازگاری با استانداردهای وب به کار می رود را انجام دادیم.

زمان بار شدن صفحات ، توسط صفحات ایستایی که بر روی یک سرور محلی به جای سرور شبکه ای قرار داشتند انجام شد تا متغیر هایی چون بار سرور ، مشکلات اتصال اینترنت و همانند آن ، تاثیری بر آزمون نداشته باشند.

مرورگر Safariدر Apple iPhone 4 کمی سریعتر از مرورگر آندروید در Samsung I9000 Galaxy Sدر بار نخست عمل کرد. اما در دفعات بعد بار کردن صفحه ، Safariفاصله بیشتری از مرورگر آندروید گرفت.

این مرورگر در کار با جاوا اسکریپت هم برتر بود اما تست میان افزار Froyoدر Galaxy Sنشانگر توان آن برای پیشی گرفتن از Safariبود. البته در آزمون Acid3که iPhone 4 موفق به کسب امتیاز 100/100شد این به روز رسانی هم نمی تواند تفاوت چندانی ایجاد نماید.

Apple iPhone 4 : 7/10، Samsung I9000 Galaxy S : 9/10

پایگاه های نرم افزاری و نحوه کار با فروشگاه های نرم افزاری

این بار نوبت رویارویی آندروید اُپن سورس با اپل است که بررسی وسواس گونه بر روی نرم افزار هایش انجام می دهد. رویارویی کاربران آیفون که به پرداخت هزینه برای خرید نرم افزار های مورد نیاز شان خو کرده اند و آندرویدی که هزاران نرم افزار رایگان دارد. فروشگاه های نرم افزاری ارزش افزوده کلیدی تلفن های همراه هوشمند امروزی هستند. و در امد بسیاری از آن ها نصیب دارندگانشان می شود.

فروشگاه نرم افزاری آیفون یعنی App Storeاز نظر تعداد نرم افزارهای موجود برتری قابل توجهی نسبت به Android Marketدارد. حدود 100 000نرم افزار تایید شده در این فروشگاه وجود دارند که روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود. Android Marketبه سختی می تواند این تفاوت کمیتی را با کیفیت جبران کند.

برای مثال بازی ها را در نظر بگیرید.به دلیل محدودیت های سیستم عامل آندروید ، بازی ها نمی توانند خیلی پرحجم باشند و بنابراین Android Marketبازی هایی ساده عرضه می کند . از سوی دیگر App Storeبازی هایی هیجان انگیز و پیچیده دارد و سنسور gyroجدید iPhone 4 بازی ها را سرگرم کننده تر از پیش هم می کند.

البته این محدودیت ها با ارائه Froyoبرای Samsung I9000 Galaxy Sدر آن وجود نخواهد داشت اما با مشکل دیگری به نام تکه تکه شدن پلت فرم ها روبرو خواهیم بود. نیمی از آندرویدی ها متکی بر نسخه 1.5 Cupcakeیا 1.6 Donutهستند و اغلب گوشی های آندرویدی هم از رزولوشن های متفاوتی استفاده می کنند.

این امر سبب محدود شدن بازار بالقوه بازی ها یا نرم افزارها می شود .و بنابراین تعداد کمتری از برنامه نویسان و شرکت های نرم افزاری بر روی هر قسمت کار می کنند.در App Storeهم اثری هر چند کوچک از این مشکل دیده می شود.

iPhone 4 به آسانی می تواند نرم افزارهای آیفون های پیشین را هم اجرا نماید. نرم افزارهای iPadبا آن سازگار نیستند اما نمی توان آن را مشکل بزرگی تلقی کرد. نرم افزارهای iPadهمتای نمونه های آیفونی شان هستند ، اگر نرم افزاری برای iPadدر دسترس باشد احتمالا نسخه ای از آن برای آیفون هم وجود خواهد داشت. تفاوت نرم افزارهای iPadو iPhoneتنها به ویژگی های سخت افزاری آن ها باز می گردد که هیچ کاری نمی توان در مورد آن صورت داد.

App Store، marketو ... مشخصا برای این به وجود آمدند که دارندگان شان قصد درآمدزایی داشته اند ، پس بهتر است به این مبحث بپردازیم. Android Marketبهشت نرم افزارهای رایگان است (بیش از نیمی از نرم افزارهای موجود در آن رایگان هستند) اما حقیقت این است که در آمدی که از این طریق باید حاصل شود، باید بتواند بسیاری از شرکت های کوچک طراح نرم افزارهای موبایل را سرپا نگاه دارد.

در این بخش App Storeمزیت روشنی دارد؛ این فروشگاه سود آورتر بود و حتی برای نرم افزارهای رایگان هم سرویس iAdراه اندازی شده است که به صورت غیر مستقیم به در آمدزایی می پردازد. Googleاخیرا AdMobرا خریداری کرده و به نظر می رسد آن ها هم در حال راه اندازی چنین سرویسی هستند. اما در حال حاضر اپل بهتر از تلاش توسعه دهندگان نرم افزاری قدردانی می کند.

روی دیگر سکه نحوه خریداری نرم افزار ها از سوی کاربران است. خرید یک نرم افزار در Apple iPhone 4 آسان و ساده است ، کاربران یک حساب کاربری دارند که به کارت اعتباری شان متصل است. در Samsung I9000 Galaxy Sباید از سرویس Google Checkoutاستفاده نمایید که مشترکین نسبتا معدودی دارد.

اما از سوی دیگر ، Android Marketسیاست خوبی برای بازگشت سرمایه دارد. اگر شما نرم افزاری را بیست و چهار ساعت بعد از خرید ، حذف نمایید ، هزینه پرداختی شما ،باز پس داده خواهد شد. اگر به این نتیجه رسیدید که نرم افزاری که خریداری نموده اید مفید نبوده یا آنچه که شما تصور می کردید نیست ، این روش می تواند از صرف هزینه های اضافی ممانعت کند.

بهتر است به بحث توسعه دهندگان نرم افزاری باز گردیم. Appleبا تعدادی از توسعه دهندگان نرم افزاری به دلیل موافقت نامه مبهم و ناسازگار برخورد کرده است. آن ها نوع نرم افزارهای موجود در App Storeرا هم محدود تر کرده اند که به این معناست که برخی از کاربران Apple iPhone 4 به تعدادی از نرم افزار ها دسترسی نخواهند داشت.

برای مثال Google Voiceرا در نظر بگیرید که ابزاری فوق العاده برای مدیریت چند خط تلفن به صورت همزمان - و مخصوصا اگر چند تای آن ها برای کار و چندتای دیگر شخصی باشند - بود. اما اپل با قانون عدم تکرار از عرضه مجدد نرم افزار Voiceدر App Storeجلوگیری کرد. Google برای حل این مشکل به فکر افتاد و نرم افزار تحت وبی را به این منظور طراحی کرد اما این راهکار به اندازه نرم افزار قبلی خوب نبود. Samsung I9000 Galaxy Sبدون هیچ مشکلی می تواند این نرم افزار را اجرا نماید.

البته مشکلی هم در چندوظیفه گی به چشم می خورد. آندروید از چندوظیفه گی واقعی برخوردار است و می تواند در هنگام کاهش منابع نرم افزارها را به حالت تعلیق دراورد اما Samsung I9000 Galaxy Sاز RAMفوق العاده ای برخوردار است که می تواند به صورت همزمان چندین نرم افزار را بدون هیچ مشکلی اجرا نماید.

iOS4و Apple iPhone 4 در وضعیتی متفاوت قرار دارند. این دو تنها در مورد برخی از نرم افزار از چندوظیفه گی پشتیبانی می کنند که البته در بسیاری از اوقات این چندوظیفه گی واقعی هم نیست. تنها چند نرم افزار به خوبی در پس زمینه اجرا می شوند و اگر نرم افزار مورد علاقه شما برای پشتیبانی از سوییچ سریع یا همان چندوظیفه گی به روز نشده باشد ، باید با همان محدودیت های iPhone های قبلی و همان نسخه های سیستم عامل دست و پنجه نرم کنید . اما به نظر نمی رسد که کاربران به اجرای تمامی نرم افزارها در پس زمینه نیاز داشته باشند و به همین دلیل نمی توانیم این مشکل را خیلی مایوس کننده بدانیم.

Apple iPhone 4 : 9/10، Samsung I9000 Galaxy S : 8/10

جمع بندی

خوب به پایان این نبرد هیجان انگیز رسیدیم. ما سعی کردیم به تمامی کسانی که در انتخاب بهترین گوشی هوشمند موجود دچار تردید بودند کمک کنیم. دلیلی وجود دارد که ما نمی خواهیم امتیازات هر گوشی را در پایان جمع بزنیم:افراد مختلف نیازهای مختلفی دارند و شما تنها باید امتیازات بخش هایی را در نظر بگیرید که برای تان اهمیت دارند.

نیازی نیست که حتما امتیازات ما را در نظر بگیرید، شما آزادید که با استدلال ما مخالفت کنید. به هر حال هر کسی به شیوه خودش از گوشی تلفن همراهش استفاده می کند. این زیبایی دنیای تلفن های همراه است. بهترین و جدیدترین گوشی های هوشمند می توانند قابلیت هایی در اختیار شما بگذارند که در استفاده از هیچ گوشی تلفن همراهی به آن ها دست نخواهید یافت.

گوشی های هوشمند بسیاری در بازار وجود دارد و انتخاب صحیح به مسائلی بر می گردد که شما با آن مواجهید. قیمت هم فاکتور بسیار مهمی است و در حال حاضر iPhone 4 گران ترین گوشی هوشمند موجود در بازار است. اما با این حال ، محصولات اپل همیشه در میان همتایان خود گران قیمت ترین ها هستند و با این وجود هنوز هم فروش خوبی دارند.تاریخ : سه‌شنبه 1 شهریور‌ماه سال 1390 | 21:00 | چاپ | نویسنده: احمد گنج بخش | نظرات (0) (0 لایک)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • پورتال آموزشی